Formát použitia je konečný rozmer hotového produktu po orezaní, ktorý dostane zákazník. Na všetkých našich šablónach je formát použitia označený červenou farbou.
Formát projektu je veľkosť pripravovaného súboru v milimetroch, ktorý zahŕňa rozmer použitia spolu s presahmi. Na všetkých našich šablónach je formát projektu označený modrou farbou.
Presah je bezpečnostný okraj pridaný k grafickému projektu mimo formátu použitia. Jeho cieľom je zabrániť vzniku bielych okrajov po orezaní hárku. Štandardný presah je 2 mm z každej strany projektu.
Bezpečné okraje sú vzdialenosť kľúčových prvkov projektu od línie rezu, bigovania alebo iných konštrukčných prvkov práce. Zaručujú, že dôležitý obsah nebude náhodne orezaný alebo narušený. Na všetkých našich šablónach sú oblasti bezpečného umiestnenia kľúčových prvkov projektu (bezpečné okraje) označené zelenou farbou.
Apla je jednolité pokrytie danej oblasti tlače farbou s pevným nasýtením, bez tónových prechodov – ako 100%, tak aj nižších hodnôt.
Tinta je variant farby so zníženým nasýtením (napr. 20%, 50%), často používaný na vytváranie svetlejších tónov. Tint je teda druh apli s nižším pokrytím.
Aby ste dosiahli hlbokú a nasýtenú čiernu v závislosti od technológie tlače, je potrebné správne zvoliť zložky farby. Nižšie uvádzame odporúčané hodnoty pre jednotlivé metódy tlače:
Hlboká čierna
100%K
Aby ste dosiahli neutrálnu a stabilnú sivú v ofsetovej tlači, nemali by ste vytvárať sivé apli len pomocou zložky K (čiernej). Takáto sivá môže mať nežiaduci odtieň (zelenkavý alebo hnedý), najmä pri väčších plochách alebo na rôznych papieroch. Avšak v digitálnej tlači použitie iba zložky K umožňuje znížiť riziko vzniku pásmovania.
Aby ste sa vyhli najčastejším chybám a problémom, je dobré dodržiavať nasledujúce pravidlá:
Aby ste dosiahli hlbokú a nasýtenú čiernu v závislosti od technológie tlače, je potrebné správne zvoliť zložky farby. Nižšie uvádzame odporúčané hodnoty pre jednotlivé metódy tlače:
Pozor: Nezaručujeme opakovateľnosť farieb v nasledujúcich nákladoch. Rozdiely môžu vyplývať z technológie tlače a špecifík materiálov.
Dbajte na správne otočenie strán - malo by byť nastavené head-to-head. Čítaj viac
Neodporúča sa selektívne lakovanie na línii rezu či bigovania. Lak môže odchádzať v platniach, čo ovplyvní estetiku produktu.
Pamätajte na toleranciu rezu na úrovni ±1 mm. Rámčeky a tenké orámovania pri okrajoch môžu byť nesymetrické a vyzerať neesteticky.
Iba CMYK. Iné farebné priestory Pantone/RGB budú automaticky konvertované a nemusia spĺňať očakávania.
Všetky fonty by mali byť zmenené na krivky alebo vložené v súbore PDF. Odporúčaná minimálna veľkosť písma 6 bodov, v kontraste 8 bodov (Sklad v kontraste - umiestňovanie bielych alebo svetlých znakov na tmavšom pozadí. Cieľom použitia skladu v kontraste je zvýraznenie textu).
Súbory by mali byť sploštené do jednej vrstvy a nemali by obsahovať polopriehľadnosti. Sploštený súbor je taký, v ktorom nemáme prístup k vrstvám a k úkonom, ktoré boli vykonané v projekte. Súbor môže byť tiež čiastočne sploštený, napr. obsahovať texty zmenené na krivky. Vtedy budú texty bez možnosti úprav, ale stále budeme môcť meniť ich umiestnenie. Ostatné prvky projektu budú stále plne editovateľné.
Nelaminovaný papier s gramážou 250-350 g/m² bude praskať na líniách bigovania. Aby ste tomu predišli, odporúčame laminovanie.
Veľkosť použitia môže byť ľubovoľná v rámci hraníc určených v kalkulačkách, v závislosti od technológie tlače a vybraného materiálu. Informácie o obmedzeniach sa objavia v kalkulačke.
Formát projektu musí zahŕňať veľkosť použitia zväčšenú o presah. Štandardne vyžadujeme presahy vo výške 2 mm z každej strany.
Pozadie a všetky prvky grafiky priliehajúce k okraju musia vychádzať na presah mimo formátu použitia. Aj keď pozadie nezahŕňa presahy, formát projektu musí byť v súlade so špecifikáciou.
Dôležité prvky projektu by mali byť vzdialené minimálne 3 mm od línie rezu, bigovania alebo iných konštrukčných prvkov práce.
Práce by mali byť pripravené vo farebnom priestore CMYK.
Maximálna suma tónových hodnôt v jednom bode by nemala presiahnuť:
Pozor! Vyhnite sa umiestňovaniu nasýtených apli na tých istých miestach lícnej a rubovej strany.
Kde je to možné, odporúčame používať profil ICC ISO Coated v2_300. Tento profil obmedzuje súčet zložiek farieb na 300%, čo pomáha predchádzať problémom s nadbytkom farby a zabezpečuje lepšiu kvalitu tlače.
Prosíme, nepoužívajte overprinty, pretože ich použitie na inej farbe ako čiernej môže spôsobiť chyby na výtlačku.
Aby ste dosiahli hlbokú čiernu:
Na veľkých aplách sa môžu objaviť nejednotnosti. Odporúčame ich nahradiť textúrami na zlepšenie estetiky.
Nepoužívajte prechody pod 5%, aby ste predišli pásmovaniu. Pridanie šumu pomôže dosiahnuť plynulejšie prechody.
Optimálne a odporúčané rozlíšenie pre rastrovú grafiku a fotografie:
Nezvyšujte umelo rozlíšenie pomocou resamplingu. Resampling je proces zmeny veľkosti obrazu v počítačovej grafike, ktorý spočíva v prispôsobení počtu pixelov v obraze novým rozmerom. Počas tohto procesu sú pixely prepočítané a nové hodnoty pixelov sú vypočítané na základe existujúcich údajov. Resampling sa často používa pri zmene veľkosti alebo rozlíšenia obrazu.
Premeňte text na vektorové objekty, aby ste predišli problémom s nedostatkom písiem.
Použite čiernu zloženú výlučne z K=100% (C=0, M=0, Y=0, K=100), aby ste dosiahli jednotný a ostrý text.
Minimálna veľkosť písiem je 6 bodov pre čierny text. V kontraste 8 bodov (biely /svetlý text na čiernom pozadí).
Všetky strany v súbore by mali mať rovnakú orientáciu, aby sa predišlo chybám v tlači.
Použitia sú štandardne otáčané voči sebe „Head to Head”. V prípade niektorých projektov, ako sú pohľadnice alebo obojstranné letáky, správna orientácia lícnej strany voči rubovej nemusí byť zrejmá. Aby ste si boli istí správnym otočením, vždy umiestňujte obe strany v súbore v rovnakej orientácii.
Počas impozície (skladanie, montáž elektronická - navrhovanie v programe DTP obrazu celého hárku tlače) sú použitia otáčané voči vertikálnej hrane:
Počas impozície sú použitia otáčané voči vertikálnej hrane: